Obchodní analýza zlata - 2.1.2015

03.01.2015 13:34

Zlato končí rok 2014 na 1.183 dolarech, meziročně tedy s mírnou ztrátou. Pozitivní ale je, že cena zlata v posledním čtvrtletí, i přes extrémně sílící americký dolar, již neklesala. Zlaté investiční jednouncovky se nyní obchodují u 30.000 Kč, tedy za ceny když bylo zlato někde na 1.400 -1.500 dolarech za unci. Zatímco česká koruna tedy za loňský rok oslabila k dolaru (i euru), o cca 15%, držení investičního zlata (nákup na začátku roku, prodej na konci roku) přineslo zhodnocení korunové investice cca +10%+- !

Další vývoj na kovech samozřejmě nadále velmi těžko predikovatelný, díky v posledních letech tradiční manipulaci ceny papírovými kontrakty. Taktéž geopolitika je od loňsk´ho roku extrémně volatilní, rizika možných konfliktů se zvýšila (přredevším Ukrajina a islámský stát). Geopolitika rozhodně nenapovídá pro poklesy zlata, naopak cena by měla růst. Trigerem k poybu ceny může být Rusko, které na podporu rublu může jít dvěma cestami - prodej svého zlata a měnové intervence či chytřeji, částečným podložením rublu zlatem. Druhá varianta by jistě výrazně pomohla rublu i Rusku a také i zlatu.

Osobně však doporučuji dále akumulovat, za současné výhodné ceny, vybrané perspektivní stříbrné mince. Konkrétní doporučení jsou uváděna ve VIP sekci.