Zlato - obchodní analýza

20.02.2015 23:12

Zlato se nám z nedávných zajímavých úrovní nad 1.300 dolarů poměrně rychle a překvapivě dostalo až na aktuálních 1.200 USD. Překvapivé to je především vzhledem k současné nepříliš ideální situaci jak v geopolitice tak na finančních trzích.

Rozpínající se islámský stát (a s ním spojené teroristické útoky v Evropě) začíná být opravdu vážným nebezpečím. Je dobře, že si to již začínají uvědomovat i státy, které mají síly a prostředky situaci řešit. Nemalým geopolitickým problémem se ukazují i nečisté hrátky Ruska ve válečné situaci na Ukrajině, kde i přes mírové dohody  Rusko zcela okatě dělá vše pro získání přístupu ke Krymu. Po ovládnutí Luhanska, Donbasu a Debalceva se konflikt zcela předvídatelně posunuje níže, k přístavu Mariuopol. Pak již bude cesta na Krym volná...

Takovéto významné válečné konflikty jsme neviděli několik desítek let, přesto drahé kovy jako historicky prověřený přístav bezpečí nejeví snahu posílit. K posílení zlata by měly přispět i dosud nevyřešené otázky spojené s Řeckem a jeho případným bankrotem a odchodem z eurozóny. Ani toto však drahým kovům nahoru zatím nepomohlo.

Výše uvedené skutečnosti se ale musí nakonec do ceny drahých kovů promítnout a zlato by mělo posílit opět minimálně k 1.300 USD během následujících týdnů. Nižší ceny tedy doporučuji využívat k akumulaci fyzického provedení drahých kovů, především stříbra (vybrané osvědčené perspektivní mince, viz placená VIP sekce).